Linux - system dla każdego

Przypuszczalnie każdy, kto tylko w mniejszy albo większy sposób interesuje się technologiami, słyszał kiedyś o systemie operacyjnym Linux. Generalnie według obiegowych opinii jest ona bardzo trudny w obsłudze, nie ma na niego programów, a już definitywnie gier, i jest przeznaczony tylko dla maniaków, którzy lubią się umartwiać, zamiast jak normalni ludzie używać Windowsa.

Jeśli ktoś nie zauważył, to oczywiście była ironia. Tak naprawdę Linux jest świetnym systemem operacyjnym, z którego równie dobrze może korzystać programista jak i gospodyni domowa. Co więcej, jeśli przyjąć że Android także należy do rodziny Linuksa (a zasadniczo należy, bo jest to fork Linuksa) to Linux jest obecnie najbardziej popularnym systemem operacyjnym na świecie.

Można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dojrzały i stabilny system operacyjny, który ponadto jest bardzo bezpieczny. Do niedawna pewnym problemem była łatwość obsługi, istotna dla ludzi którzy nie są zbyt oblatani w sprawach technicznych. Ale w obecnym stanie ani zainstalowanie, ani używanie Linuksa nie sprawiają już większych problemów. Według mnie standardowa dystrybucja Ubuntu jest na tyle prosta w obsłudze, że łatwiej sobie z nią poradzić niż z Windows.

Dużym atutem Linuksa jest bezpieczeństwo. Należy podkreślić, że żaden system operacyjny nie jest w 100% odporny na jakieś ataki, ale ze względu na swoją architekturę Linux jest znacznie mniej podatny niż konkurencyjne systemy operacyjne. Może jest to też kwestia popularności, która jest wciąż niezbyt duża (w przypadku Linuksa na pecety). Jasne jest, że hakerzy wolą się zajmować bardziej popularnymi systemami.