czcionki

Wybór fontów na stronę www

Gdy rozmyślamy o schemacie strony www to zazwyczaj na kluczowy plan wybija się sprawa jak najbardziej innowacyjnego stanowiska do szaty graficznej witryny www, tak aby odróżniała się ona od mnóstwa odmiennych stron jakie da się zlokalizować w sieci. Stosunkowo nierzadko ta kreatywność kroczy w taką stronę, iż traci się przy tym wszystkim kluczowy cel przyświecający idei stworzenia witryny www, a jakim jest bez negowania czytelność i użyteczność, która powinna zapewniać wygodną nawigację oraz łatwy dostęp do treści strony www.

Jeżeli zgłębimy sztampową witrynę internetową to łatwo można zauważyć, że skupia się ona w decydującej większości z tekstu, przeto tak w zasadzie to na nim powinno się skupić najwyraźniejszą uwagę w ciągu procesu budowania witryny www. Dzisiaj wszelako mnóstwo projektantów serwisów www w galopie ku mylnie odczuwanej inwencji zmierza do sytuacji kiedy tekst okazuje się zupełnie nieczytelny a przez to zgoła nieużyteczny dla odbiorcy witryny www. Doprowadza to do tego, iż nawet jeśli serwis wydaje się być estetyczny jako całość, to okazuje się absolutnie niefunkcjonalny dla swych użytkowników.

W toku tworzenia strony internetowej nie można zaniedbywać tego, że pierwszoplanową rangę odgrywa w nim czytelność tekstu, więc trzeba z rozeznaniem wybrać kroje pisma, w taki sposób, by umożliwiały one przeczytanie treści na witrynie. Wybór zanadto specyficznych krojów pisma potrafi przywieść do okoliczności, w której internaucie skomplikowanie będzie zapoznać się z tekstami. Wbrew pozorom użytkowanie konwencjonalnych, oraz wydawać by się wręcz mogło iż stosunkowo nudnych krojów pisma, wywiera bardzo korzystne oddziaływanie na tok czytania treści na witrynie www.

Sprawa ta jest w konkretny sposób bardziej oczywista obecnie niżby jeszcze parę lat temu, gdy nie mieliśmy do dyspozycji tylu czcionek jak to ma miejsce teraz, i którykolwiek projektant przymuszony był do zawężenia się do takich krojów pisma jakie osiągalne były normalnie na większości komputerów. Dzisiaj nazbyt ogromny wybór czcionek stwarza żądzę do wybierania tego rodzaju ich krojów, które w konkretny sposób odznaczają się od zwyczajnych, lecz w ogóle nie polepszają one klarowności strony internetowej.